LEGJISLACION
NORMATIVA (LIGJI I KOOPERACIONIT)
Bashkepunimi me Vendet ne Zhvillim, pjese perberese e politikes se jashtme italiane, synon te kontribuoje ne veprimtarine e koordinuar nga OKB-ja dhe BE per zbutjen e varferise ne bote dhe per te ndihmuar Vendet ne Zhvillim qe te forcojne institucionet perkatese, per te patur nje qeverisje te mire (good governance), ne respektim te te drejtave te njeriut dhe te pjesemarrjes demokratike ne zhvillimin ekonomik te te gjithe komponenteve shoqerore dhe gjinore, pa dallim. - Kooperacioni per zhvillim bazohet te kerkesa per te...   more

NORMATIVAT (ORGANIZIMI I DPKZH-Sė)
Organizimi i Drejtorisė sė Pėrgjithshme tė Bashkėpunimit pėr Zhvillim (DPBZH) pėrcaktohet me Dekret tė Ministrit tė Punėve tė Jashtme, sipas nenit 10 tė Ligjit 49/1987. Te ky ligj bazohen edhe Njėsitė Teknike (Zyrat) e kooperacionit tė krijuara nė Vendet nė Zhvillim prioritare. Pjesė nga Dekreti n. 029/945 datė 23-4-2001 (Dekret organizativ i MPJ) Neni. 16 – Drejtoria e Pėrgjithshme e Bashkėpunimit pėr Zhvillim: DBKZH-ja pėrbėhėt nga trembėdhjetė zyra, pėrveē Njėsisė Teknike Lokale dhe Njėsisė sė Vlerėsimit,...   more

NORMATIVAT (NJėSITė TEKNIKE Tė KOOPERACIONIT)
Njėsitė Teknike (Zyrat) e Kooperacionit janė hapur nga DPBZH nė vendet nė zhvillim prioritare, me vendim tė Komitetit Drejtues. Njėsitė Teknike pėrbėhen nga ekspertė teknikė dhe administrativė tė caktuar nga DPBZH, si dhe nga personel ekzekutiv dhe ndihmės vendas. Kėto zyra kanė fondet dhe pajisjet e nevojshme pėr kryerjen e detyrave qė u besohen. Ēdo Njėsi Teknike drejtohet nga njė ekspert i Njėsisė Teknike Vendore, i cili i pėrgjigjet, edhe pėr administrimin e fondeve, Shefit tė Pėrfaqėsisė diplomatike kompetente...   more

NORMATIVA (KREDI Tė BUTA DHE GRANT-E)
Aktiviteti i Kooperacionit pėr zhvillim bazohet nė burimet financiare tė vėna nė dispozicion nga Ministria e Punėve tė Jashtme nga ligji financiar dhe nga masa tė tjera ligjore. Kėto burime janė tė destinuara njė pjesė pėr iniciativa bilaterale tė financuara me kredi tė buta dhe njė pjesė pėr inciativa tė financuara me grant-e, qoftė dypalėshe, qoftė shumėpalėshe.   Ndryshimi kryesor mes dy formave tė financimit ėshtė se kredia e butė nė dallim me grant-in, ėshtė njė kapital qė jepet hua, pra qe duhet te kthehet, edhe pse...   more

LIGJE STABILIZIMI ZONA BALLKANIT (N. 84/2001)
Ligji 84 i 21 marsit 2001 rregullon format e pjesemarrjes italiane ne procesin e stabilizimit, rindertimit dhe zhvillimit te Vendeve te Ballkanit, edhe me qelim qe te koordinohen projektet kombetare me nismat e marra ne nivel komunitar dhe shumepalesh. Vendet qe perfitojne nga keto nisma jane: Shqiperia, Bosnia-Hercegovina, Bullgaria, Kroacia, FYR Maqedonia, Serbia, Mali i Zi dhe Rumania. Ligji 84 parashikon krijimin e dy organeve drejtuese: - nje Komitet i Ministrave, i drejtuar nga Kryeministri, apo nje i...   more


© 2004 - 2016 Zyra e Bashkepunimit per zhvillim Design & Programing WPP