Koordinimi i donatoreve
Koordinimi i ndihmave
Komuniteti ndėrkombėtar (Partnerėt pėr Zhvillim dhe Integrim - Development and Integration Partners – DIP) merr pjesė nė “koordinimin e donatorėve”, njė mekanizėm i krijuar pėr tė promovuar harmonizimin e ndihmave. Ky mekanizėm udhėhiqet nga njė forum i nivelit tė lartė (Qeveri - Tryeza e Donatorėve – Government - Donor Round-Table – DRT) qė mblidhet tė paktėn dy herė nė vit. Donatorėt mblidhen rregullisht nė ”Mbledhjet DIP – DIP Meetings”, punimet e tė cilės mbėshteten nga njė Sekretariat Teknik Donator (Donor Technical Secretariat – DTS) i pėrbėrė nga agjensitė kryesore ndėrkombėtare prezente nė vend (Bashkimi Europian, Banka Botėrore, OSCE dhe UNDP) dhe, duke filluar nga viti 2009, pjesė e saj janė dhe nga dy donatorė dypalėsh ēdo radhė. Ndėrsa nė nivel sektorial, ekzistojnė forume tė ndėrmjetme “Sector Working Groups – SWG”, pėrgjegjės tė tė cilėve janė Ministritė e linjės dhe mbėshteten nga donatorė aktivė nė njė sektor/fushė specifik/e.

Fast Track-Division of Labour (FT-DoL) ėshtė njė proces koordinimi paralel nė Europė, nė tė cilin Kooperacioni Italian mban rolin unik tė “lehtėsuesit”. FT-DoL ėshtė njė iniciativė e pėrbashkėt e donatorėve BE (Komisioni Europian dhe Shtetet Anėtare) i krijuar pwr tw favorizuar, nė disa shtete pilote, aplikimin gradual tė “Kodit tė Sjelljes mbi komplementaritetin dhe ndarjen e punės nė politikat e zhvillimit”, dokument qė mund tė konsiderohet si “rėnia europiane” e dokumentit mbi efikasitetin e ndihmave. Njė nga parimet bazė tė Kodit tė Sjelljes ėshtė “pėrqėndrimi”: nė ēdo shtet ku vepron, njė donator europian duhet tė jetė prezent nė jo mė shumė se tre sektorė dhe tė ēlirohet nga gjithė tė tjerėt (gradualisht, nė bazė tė njė strategjie pėrgjegjėse dhe tė pėrbashkėt me shtetin partner). Pėrveē kėsaj, ēdo donator europian duhet tė ndėrmarri njė funksion drejtues nė njė sektor, duke garantuar koordinimin strategjik ndėrmjet donatorėvve europianė aktivė. Nė kėtė mėnyrė, nė bazė tė rolit qė ushtrojnė nė njė sektor tė caktuar, donatorėt europianė do tė klasifikohen si donator kryesor, aktivė ose jo-aktivė.

Nė Shqipėri, Italia ka qenė nismėtare e krijimit tė njė grupi joformal, ku kanė marrė pjesė edhe Delegacioni i Bashkimit Europian, Austria, Gjermani, Suedia dhe Zvicera dhe, mė vonė, Qeveria Shqiptare. Grupi i punės ka udhėhequr njė analizė tė avantazheve krahasuese tė donatorėve pjesėmarrės nė secilin sektor (fluksi aktual i ndihmave, prospektiva e investimeve nė tė ardhmen, kapaciteti pėr tė siguruar njė asistencė teknike tė tipit strategjik). Kjo analizė, e shoqėruar nga shprehja e interesit, nga ana e grupit tė donatorėve pėr tė marrė rolin e “lead donor – donatorit kryesor” nė disa sektorė, tė koordinuara me Qeverinė Shqiptare, ka ēuar nė firmosjen e njė Memorandumi Mirėkuptimi (Memorandum of Understanding – MoU), nga i cili rezulton “pozicionimi” i mėposhtėm:
- Austria: Sektori hidrik- Gjermania: zhvillimi rural dhe bujqėsia (GTZ); energjia (Kfė)
- Delegacioni BE: shoqėria civile; drejtėsia dhe punėt e brendshme; cilėsia dhe tregu i brendshėm
- Italia: zhvillimi i sektorit privat
- Suedia: ambienti; statistikat
- Zvicra: decentralizimi i zhvillimit rajonal; arsimi dhe trajnimi profesional
Qeveria shqiptare ka adoptuar qe ne vitin 2005 Integrated Planning System (IPS), nje sistem planifikimi dhe monitorimi per te harmonizuar dhe per te bere me eficent implementimin e strategjive te zhvillimit. Objektivi i IPS eshte ti jape koherence me te madhe programeve te zhvillimit, duke koordinuar burimet finanziare kombetare dhe ndihmen nderkombetare ne nje strategji te integruar, te fokalizuar ne procesin e aderimit te Shqiperise ne Bashkimin Evropian dhe ne linje me disponueshmerine finanziare afatmesme te Vendit. Per periudhen 2007-2013, dokumentat baze per implementimin e IPS jane National Strategy for Development and Integration (NSDI), dhe Medium-Term Budget Programme (MTBP). E para, e percaktuar mbi nje baze shtate vjeēare nga Qeveria ne bashkerendim me donatoret nderkombetare, eshte nje dokument strategjik qe percakton objektivat afatmesme dhe afatgjata dhe drejtimet e nderhyrjeve sektoriale ne nivel Vendi; i dyti eshte nje dokument programimi trevjeēar i shpenzimeve te parashikuara nga cdo Ministri. Me qellim qe Shqiperia te kete nje kuader referimi organik per strategjite e zhvillimit dhe te integrimit evropian koherent me ciklin e programimit te Bashkimit Evropian, rifinancimi i Programit IPS mbeshtet riformulimin e NSDI dhe te MTBP per periudhen 2014-2020.
© 2004 - 2016 Zyra e Bashkepunimit per zhvillim Design & Programing WPP