MANDATI

Nė njėzet vjeēarin e fundit Shqipėria ka ndėrmarrė njė hap tė rėndėsishėm drejt stabilizimit politiko-ekonomik, konsolidimit tė intitucioneve demokratike dhe njė rritjete tė qėndrueshme. Kooperacioni Italian, dėshmitar i tejkalimit progresiv tė emergjencės, ka riformuluar programin e tij nė ndihmė tė zhvillimit, duke u pėrqendruar me protokollin e ri dypalėsh, tė firmosur nė 2010, nė mbėshtetje tė procesit tė integrimit europian dhe duke mbėshtetur vendin nė formulimin e strategjive dhe prioriteteve tė nevojshme pėr pėrshtatjen me acquis communautaire.

Me qėllim garantimin e zhvillimit ekonomik dhe shoqėror, Italia?  ndėrmerr njė qasje multi-sektoriale, duke u impenjuar nė realizimin e projekteve tė lidhura me fusha tė ndryshme veprimi. Raporti i bashkėpunimit pėrveē kanalit dypalėsh (marrėveshjet ndėrmjet dy qeverive), realizohet edhe nėpėrmjet kanaleve shumėpalėshe (marrėveshjet ndėrmjet qeverisė shqiptare dhe organizmave ndėrkombėtare, tė nėnshkruara nga Italia nė cilėsinė e donatorit) dhe me projekte tė promovuara nga OJQ dhe programe bashkėpunimi tė autoriteteve lokale italiane tė decentralizuara.

Nė pėrputhje me parimet e vendosura nga Deklarata e Parisit dhe Dokumenti i Accras mbi efikasitetin e ndihmave si dhe me Kodin e Sjelljes tė Bashkimit Europian mbi komplementaritetin dhe ndarjen e Punės nė Politikat e Zhvillimit, Kooperacioni Italian vepron nė bashkėpunim me autoritetet shqiptare, duke bashkėrenduar veprimet e tyre me prioritetet strategjike tė vendit, tė vendosura nga Strategjia Kombėtare e Integrimit dhe Zhvillimit 2007-2013, dokument programatik me tė cilin janė lidhur strategjitė e ndryshme tė zhvillimit sektoriale tė drejtpėrdrejta dhe tė tėrthorta si dhe planet pėrkatėse tė veprimit. Pėr mė tepėr, iniciativat e zhvillimit janė zbatuar nė njė kuadėr tė rregullt pėr koordinimin e ndihmave me donatorėt e tjerė dypalėsh dhe shumėpalėsh. Ky proces koordinimi udhėhiqet nga Departamenti pėr Strategjitė e Zhvillimit dhe Koordinimit tė Donatorėve, i krijuar nė vitin 2006 pranė Kryesisė sė Kėshillit tė Ministrave tė Shqipėrisė. Objektivi i tij specifik ėshtė qė tė krijojė kushtet pėr njė planifikim efikas tė iniciativave pėr zhvillim duke siguruar qė tėrėsia e ndihmave ndėrkombėtare tė jenė nė pėrputhje dhe komplementare pėr veprimet e qeverisė.
© 2004 - 2015 Zyra e Bashkepunimit per zhvillim Design & Programing WPP


The challenge was to find enough room in this cheap replica watches uk thin case for the uniquely angled Tourbillon 24 Secondes movement. The watchmakers incorporated a dome into the replica watches sapphire crystal exhibition back to provide the extra volume needed. The manual-wind movement, made in-house by cheap replica watches Greubel Forsey, inclines its tourbillon cage at 25 degrees, unlike most other tourbillons where the cage is completely linear. Most other tourbillons make one revolution in sixty seconds, while the Replica Uhren tourbillon in the Vision does that revolution in 24 seconds.
.