Bursa studimi

Drejtoria ė Pėrgjithshme e Kooperacionit pėr Zhvillim e Ministrisė sė Punėve tė Jashtme favorizon arsimimin nė Itali dhe nė vendet e tyre tė qytetarėve tė Vendeve nė Zhvillim. Kjo arrihet nėpėrmjet dhėnies sė bursave tė studimit dhe kontributeve pėr kurset/programet e organizuara nga Universitete italiane dhe ente tė tjera tė specializuara ku mbizotėron pjesėmarrja publike.
Bursat e studimit janė pėr specializime post-lauream e doktoraturash pėr kėrkime shkencore.
Kurset/programet ndahen nė:
1) kurse afatshkurtra, pėr kuadro drejtues qė punojnė nė sektorin shtetėror dhe privat, funksionarė nė banka dhe ente ekonomike, pėr tė familjarizuar punonjėsit e vendeve nė zhvillim me sistemin e Italisė;
2) kurse afatgjata (nga 6 nė 12 muaj) dhe Master, pėr tė sapodiplomuarit, menaxherėt nė fillim tė karrierės dhe punonjėsit shkencorė.
Temat mė tė privilegjuara janė katėr:
- menaxhimi i burimeve primare (ujėrat, bujqėsia, mjedisi);
- zhvillimi i ndėrmarrjeve tė vogla dhe tė mesme;
- fuqizimi i sistemit shėndetėsor;
- ‘capacity’ dhe ‘institutional building’
Zonat gjeografike prioritare pėrcaktohen ēdo vit nga Drejtoria e Pėrgjithshme e Kooperacionit pėr Zhvillim

Bursa studimi
2012
Master in Public Procurement Management
da: Universitą di Roma "Tor Vergata" Kohezgjatja: 12 muaj Ka skaduar data
2010
Corso di Formazione per Operatori di Sviluppo Sostenibile
da: Istituto Agronomico di BARI - IAM Kohezgjatja: 8 muaj Ka skaduar data
2010
Corsi di Formazione per Operatori delle Sviluppo dell'Agricoltura Sostenibile
da: Istituto Agronomico Mediterraneo di Bari - IAM Kohezgjatja: 8 muaj Ka skaduar data
2010
Master in “Economia e Finanza Internazionale” (MEEFI) ed il Master in “Economia dello Sviluppo e della Cooperazione Internazionale” (MESCI)
da: lUniversitą di Roma “Tor Vergata” Kohezgjatja: 10 muaj Ka skaduar data
2010
Fondo per la Cooperazione e la Conoscenza
da: Universitą degli Studi di Pavia Kohezgjatja: 10 muaj Ka skaduar data
2009
Master Universitario di II Livello in “Architettura per la Salute, Programmazione, progettazione e gestione delle strutture sanitarie ospedaliere e territoriali nei Paesi in Via di Sviluppo
da: Universitą di Roma “La Sapienza” – Facoltą di Architettura – Dipartimento ITACA Kohezgjatja: 10 muaj Ka skaduar data
2009
Master di II Livello in "Politiche Sociali e Direzione Strategica per lo Sviluppo Economico e Sostenibile del Territorio"
da: CESTAS & Universitą di Bologna Kohezgjatja: 10 muaj Ka skaduar data
2009
"47° Corso di Perfezionamento alle Funzioni Tecniche e Direttive Aziendali"
da: Consorzio di Formazione Internazionale Kohezgjatja: 2 muaj Ka skaduar data
2009
Master Euromediterraneo in "International Business e Public Policies"
da: Universitą degli Studi di Catania - CERISDI - Palermo Kohezgjatja: 12 muaj Ka skaduar data
2009
Corso di Alta Formazione in "Organizzazione e Management dei Servizi Socio-Sanitari in Contesti Differenziati
da: CESTAS Kohezgjatja: 6 muaj Ka skaduar data

Viti:

© 2004 - 2016 Zyra e Bashkepunimit per zhvillim Design & Programing WPP


The challenge was to find enough room in this cheap replica watches uk thin case for the uniquely angled Tourbillon 24 Secondes movement. The watchmakers incorporated a dome into the replica watches sapphire crystal exhibition back to provide the extra volume needed. The manual-wind movement, made in-house by cheap replica watches Greubel Forsey, inclines its tourbillon cage at 25 degrees, unlike most other tourbillons where the cage is completely linear. Most other tourbillons make one revolution in sixty seconds, while the Replica Uhren tourbillon in the Vision does that revolution in 24 seconds.
.